akü tavsiyesi nasıl yapılır

akü tavsiyesi nasıl yapılır

Sizlere burada akü tavsiyesi nasıl yapılır konusunda öz bilgiler sunmak istiyoruz.
Öncelikle akü takviyesi için akü takviye kablosuna ihtiyacınız var. Akü takviye cihazı olarak akü takviye kablosu yeterlidir ve bu kabloyu aracınızda bulundurmanız zor anlarınızda size büyük bir kolaylık saglar.
Akü takviye kablosunu oto yedek parçacılarının yanısıra büyük marketlerin çogunda da uygun fiyata bulabilirsiniz. Tabi bu akü takviye cihazı ile birlikte diger bir onemli husus ise aküsü çalışır bir arabadır.
Ilk yapmanız gereken akü takviye kablosunun uçlarını akünün kutuplarına baglamaktır. Burada dikkat edilecek husus aküsünden elektrik alınacak aracin aküsünün + kutbuna bagladıgınız kablonun diger ucunu takviye alacak (aküsü biten) aracın aküsünün yine + kutbuna; diger aracın – kutbuna bagladınız kablonun diger ucunu da yine takviye alacak aracin aküsünün – kutbuna baglamanızdır. Yani akü takviye kablosunun siyah kollu uçları her iki aracın akülerinin aynı kutbuna, kırmızı kollu uçları her iki aracın akülerinin aynı kutbuna baglanmalıdır. Bağlama ise mandallama seklinde yapılmaktadır. Yani uçlar tutturulmaktadır.
Akü takviye kablosu dogru biçimde baglandıktan sonra aküsünden takviye yapılacak araç çalıstırılır ve rolantideyken hafifçe gaza basılabilir, bir süre sonra aküsü biten araç da çalıstırılabilir. Eger araç çalısmazsa aküsü biten araçın kontagı kapatılarak gücün birikmesi beklenir. Bilhassa aküsü tamamen biten araçların çalısması icin daha fazla elektrik depolamasına ihtiyaç olacagından dolayı bu islem biraz daha uzun sürebilir. Aküsü biten araç çalıstıktan sonra akü takviye kabloları cıkarılır. Ancak bu çıkarma islemini yaparken dikkatli olmak gerekir. + ve – kutuplara baglı uçlar birbirine değdirilmeden çıkarılmalıdır. Aksi halde kıvılcım çıkarabilirsiniz. Aküsüne elektrik gelen arac stop edilmemelidir çünkü hala aküsü yeterli enerjiyle dolmamıstır. Arabayı stop etmeksizin ve az da olsa yüksek devirlerde kullanarak 20 dakika dolasildiktan sonra akü kendini dolduracaktır.
Aküsü biten aracı vurdurma yöntemiyle çalıştırmanın özellikle elektronik sistemli yeni model araçlara muhtemel zararları olabileceği için bu yöntem yerine yukarıda akü takviyesi nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak anlatılan yöntemle yapılmasının aracınız için çok daha uygun olduğunu belirtmeliyiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.direksiyonegitimi.net/wp-content/uploads/2019/11/Untitled-2.jpg);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}
WhatsApp WhatsApp'tan Yaz !