lastiklerin yol tutuşu ve kış lastikleri

lastiklerin yol tutuşu ve kış lastikleri

Avrupadaki duruma baktığımızda hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü zaman kanuni olarak kış lastiği kullanmak şarttır.

 

Ülkemizde bu şekilde bir kanun yoktur ve kontroller bu seviyede değildir ancak avrupa birliği uyum çerçevesinde uygulamalar zamanla gelmektedir.

Kendi güvenliğimiz açısından baktığımız zaman ise hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşmesiyle normal bir yaz lastiğinin kauçuğunun sertleşmeye başlaması, diş derinliği  çok da iyi olsa da kışa uygun lastik kullanmak gerekiyor. Uzmanlar diş derinliğinin de yanında mevsime uygun özellikte kauçuk kullanılmış lastikleri öneriyor.

kış-lastikleri

Kış Lastiğinin Özellikleri ve Kullanım Amacı:

Kış lastiğinin kauçuğu kış şartlarına özeldir. Kışın arasına aldığı çamur, kar gibi maddeleri eritip dışarı atma özelliğine sahip bir
kauçuk ve diş yapısı olmaktadır. Bu sebeple kışın aracınızı yoğun şekilde kullanıyorsanız kış lastiği kullanmak şarttır.

Yaz lastiklerinin hız limitleri yükse ve tamamen kuru havada gitmeye yönelik yapılmıştır. Kış lastiklerinin asıl amacı ise
karlı ve buzlu havalarda kullanılıp, diş aralarına giren kar ve buzu eritmeye yönelik olmasıdır. Hareket esnasında kendini ısıtan bir özelliğe sahiptir.

Bir başka konu da kış lastiğinin yazın da kullanılmaya devam edilmesi. Bu kullanım şekli de uygun olmamakla beraber yazın kış lastiği kendi sıcaklığı ve yaz sıcaklığı ile birleştiğinde aşırı ısınmadan dolayı lastikler fazla aşınmaya maruz kalacak ve ömrü erkenden bitecektir.

Normal yapabileceğiniz kilometre miktarının daha altında kalırsınız kullanım olarak. Bütün bu sebeplerden dolayı mevsimine uygun lastik türlerini tercih etmek mantıklı bir davranış olacaktır.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.direksiyonegitimi.net/wp-content/uploads/2017/03/login-page3.jpg);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}
WhatsApp chat WhatsApp'tan Yaz !